Ezer színben köszönt be az ősz
*****
Siklósi vár
*****
A SIKLÓSI VÁR TÖRTÉNETE
A hazánk történelmi nevezetességei között kiemelkedő a siklósi vár.1260-ban rakták le erődjének első falait, magát a várat 1970-ben kezdék építeni. 1294 keltezésű az első írásos emlék róla.
A siklósi vár építtetője és első birtokosa a Soklyósi család, akik az Árpádkor legbefolyásosabb nemzettségének tagjai. A Soklyósiak folyamatos hatalmi küzdelemben vettek részt a baranyai birtokosokkal. Mivel hosszas időkön keresztül sem hagytak fel a többi birtokos zaklatásával, és elvesztették az udvari befolyásukat, valamint vagyonuk is megcsappant hatalmaskodásaik miatt.
Kakas és Pásztói családé lett a vár, de csak 7 évig voltak tulajdonosai.
A Garai család majdnem 90 évig tudhatta magáénak. Ezekben az időkben a siklósi vár az országban központi helyet foglalt el. A vár védelmi rendszerének modernizálása és kibővítése valamint a kastély rész gótikus stílusúvá építése a családhoz köthető. Az ország egyik legerősebb várának számított ekkor.
Késöbb Perényiek voltak azok, akik a már elavult védműveket korszerűsítették illetve a gótikus várkastélyt átalakították és reneszánsz stílusú lett. Siklós és vára sokat köszönhet a családnak, mert munkájuk ma is láthatóak.
A török 1543-ban több napig tartó ostrom után foglalta el a siklósi várat és 143 évig birtokolta. Szigetvár elestéig nagyobb létszámú katonaság volt a várban, majd a török közigazgatás központja volt. Nagy átalakítások nem történtek ebben az időben. Az 1686-os felszabadítását követően egy darabig a császári kincstár tulajdona, majd Caprara család kapta meg jutalmul, a gróf harcokban tett szolgálatáért.
A sorban a Batthyány család következik, akik közel 145 évig éltek a várban. A hatalmas birtokot az özvegy vette meg 96.200 forintért. Ők voltak, akik barokk stílusúvá építették át a kastélyt, de a védműveket már nem újították fel.
A siklósi vár utolsó birtokosa Benyovszky család. Gróf Benyovszky Móric volt, aki a vár belső tereit átalakította és az addig üres termeit berendezte. 1929-ben műemlékké nyílváníttatta a siklósi várat. A második világháború évei alatt a család már nem lakott a várban.
A várat egy ideig a 1939-ben Magyarországra menekült lengyel tisztek és katonák számára internáló táborrá alakították, majd a háború későbbi időszakában ideiglenesen néhány szövetséges pilótát tartottak itt fogva. A gróf halála után felesége eladta a Honvéd Kincstárnak 1944-ben.
Tiszti üdülővé akarták átalakítani, de meghiúsultak a tervek a 44-45-ös hadi események miatt. 1956-ig megrongálva, kifosztva állt ekkor felújítások kezdődtek és múzeumot, éttermet és szállodát létesítettek benne. A 90-es évekre már megszűnt a szálloda és a turistaszálló is a várban.
A vár továbbra is a magyar állam tulajdona, de hasznosításra szóló jog a városé.
Kincses Nagy Zoé
Forrás: siklosivar.hu
*****
Dr. Dittert Jenő kiállításának megnyitója
Szekszárdon a Székely Galériában
Zalakovicsné Kovács Klára készítette.
*****
Ábrahám Exit Béla: Ej...
40×40 cm, olaj, vászon
*****
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése